Novinka v ZUŠ Borovany: Literárně-dramatický kroužek

Novinka v ZUŠ Borovany: Literárně-dramatický kroužek (J. Wertigová) – informativní schůzka v pátek 26.9. v 14.00 v sále ZUŠ Borovany.

MgA., Mgr. Jana Wertigová (1981) je absolventkou Střední odborné školy pro ochranu a tvorbu životního prostředí ve Veselí nad Lužnicíc, PF ZČU obor učitelství biologie a tělesné výchovy v Plzni, certifikátového programu Prohloubené studium dramatické výchovy tamtéž a katedry výchovné dramatiky na DAMU.

Působila jako lektor ekologických programů, jako učitelka Literárně dramatického oboru na ZUŠ Terezie Brzkové a SZUŠ Trnka v Plzni. Šest let (2007- 2013) pracovala jako produkční a koordinátorka centra JOHAN pro regionální divadelní přehlídky, tvůrčí dílny a vzdělávací projekty v Plzni. Podílela se na vytváření a realizaci projektů „Divadlo ve výchově“, divadlo „Fórum“ a „K3 aneb dramatická výchova pro školu (kooperace, komunikace, kreativita)“ – výchovně vzdělávací projekty pro 1. a 2. stupeň základních škol a SŠ.

Od roku 2007 pracuje jako zdravotní klaun. Je členkou divadelního souboru Teátr Vaštar a souboru Evrybáby. Vede od roku 2011 divadelní kroužeky literárně-dramatického oboru na Hluboké nad Vltavou pod CVČ Poškolák a je lektorkou a spolutvůrkyní programů využívajících metody a techniky dramatické výchovy. Má ráda divadlo a vše co je s ním spojené, ráda sportuje, chodí po horách, čte a je s lidmi.


 Co je dramatická výchova?

Já sama ji vnímám jako cestu pro pochopení a všestranný rozvoj osobnosti člověka, zkoumání toho jaký člověk je, jeho vztahu ke světu, společnosti. Pomocí improvizace, hry v roli apod. pomáhá zaujímat vlastní stanoviska a formovat názory, naslouchat druhým, umožňuje získávání divadelních dovedností a znalostí, rozvíjí schopnost vnímat, prožívat a hodnotit umělecké dílo. Do dramatické výchovy patří rozvoj komunikace, kooperace a kreativity, které si pracovně pomenovávám K3. Je to meta, jejíž zdolání je obdobně náročné jako zdolání hory K2. Vydat se touto cestou stojí za to, protože díky setkání s divadlem, jeho zákonitostmi, principy je možné vyzkoušet si být někým jiným, jednat a řešit fiktivní situace, projít si řadou příběhů a přitom být v bezpečí.

V prvním společném roce bych byla ráda, kdybychom se vzájemně poznali a podařilo se nám vytvořit partu lidí, která dokáže držet při sobě, naslouchá si, společně zažívá dobrodružství, prochází a zkoumá různé příběhy. Budeme se společně učit nejdůležitějším divadelním dovednostem – divadelnímu pohybu, mluvení, vidění a cítění. Budeme se snažit přijít na to, co to vlastně divadlo je. A budu moc ráda, když se nám podaří si tuhle napínavou cestu společně užít.

Jana Wertigová

Příspěvek byl publikován v rubrice Novinky. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.